Skoči na vsebino

Prvo urjenje v WB3C, centru za Zahodni Balkan

SI-CERT že od leta 2011 naprej podpira razvoj zmogljivosti in ustanavljanje odzivnih centrov za kibernetsko varnost na področju Zahodnega Balkana, ta je dolgo veljal za sivo liso brez znanih kontaktov, s katerimi bi lahko sodelovali pri preiskovanju incidentov, ki se dotikajo držav v regiji. V zadnjih 10 letih je SI-CERT pomagal pri ustanavljanju nacionalnih in vladnih CSIRT skupin v Črni gori, Srbiji, Severni Makedoniji, udeleženi pa smo tudi pri podpori kapacitetam na Kosovu, Albaniji in v Bosni in Hercegovini, kjer bo novoustanovljeni akademski CSIRT lahko deloval kot “last resort” ekipa za pomoč.

Letos je Slovenija skupaj s Francijo in Črno goro vzpostavila regionalni Center za kibernetsko zmogljivost (WB3C, Western Balkans Cybersecurity Capacity Centre), od 8. do 12. maja pa je potekalo prvo usposabljanje, ki ga je skupaj s strokovnjaki iz Francije in regije Zahodnega Balkana vodil predstavnik slovenskega nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT, Gorazd Božič.

Center bo stičišče za urjenje in usposabljanje, kot tudi platforma, ki bo lahko omogočila bolj učinkovito sodelovanje strokovnjakov različnih profilov, saj je namen centra širši, kot samo povezovanje CSIRT skupin. Več informacij je na voljo v novici Urada Vlade RS za informacijsko varnost.

Preberite tudi

Konferenca o ozaveščanju o kibernetski varnosti

Agencija EU za kibernetsko varnost ENISA v partnerstvu s SI-CERT organizira prvo mednarodno konferenco o ozaveščanju o kibernetski varnosti. Dogodek bo potekal 27. novembra 2024, v Klubu Cankarjevega doma, s …
Več

Statistika SI-CERT za prvo polovico leta 2024

Za trend prve polovice 2024 smo izbrali ciljanje na mobilne naprave, najbolj očitno gre za lažna SMS sporočila (smishing) v imenu bank in dostavnih služb. Na te se usmerjajo tudi vedno bolj napredni trojanci za krajo podatkov za dostop do mobilnih denarnic.
Več

CrowdStrike izpad in posledice v Sloveniji

Ob pospešeni digitalizaciji različnih vidikov družbe postajamo vedno bolj odvisni od informacijskih sistemov. Kako odporni so le-ti na izpade?
Več