Skoči na vsebino

Trojanski konj v lažnih sporočilih v imenu NKBM

25. in 26. februarja so se slovenskim uporabnikom razpošiljala elektronska sporočila v imenu banke Nova KBM d.d., ki pa so v priponki vsebovala zlonamerno kodo – trojanskega konja, ki bi lahko po uspešni okužbi ukradel identifikacijske podatke za elektronsko bančništvo in digitalna potrdila. Sporočilo za naslov pošiljatelja in prejemnika uporablja naslov banke info@nkbm.si, v priponki pa je ACE arhiv, ki se razpakira v izvršljivo EXE datoteko.

Banka je ob zaznavi pošiljanja sporočil kontaktirala SI-CERT, kjer smo opravili analizo priponke in o širjenju sporočila obvestili upravljalce poštnih strežnikov pri slovenskih ponudnikih. Večino sporočil so zadržali protivirusni filtri na strežnikih. Če ste prejeli sporočilo in priponko odprli, vam svetujemo, da kontaktirate svojo banko in poskrbite za zamenjavo gesel, računalnik pa preglejte s posodobljenim protivirusnim programom.

Preberite si še navodila Varni na internetu: Mala šola odpiranja priponk.

Primer sporočila:

Preberite tudi

Ustanovitev centra TLD-ISAC

Evropski domenski registri so ustanovili TLD-ISAC za izmenjavo informacij o kibernetskih dogodkih in grožnjah, ki so relevantne za delovanje domenskega in DNS sistema.
Več

SI-CERT TZ014 / Analiza prenašalnika GuLoader

V tokratnem tehničnem zapisu bomo analizirali in opisali delovanje prenašalnika GuLoader. Prenašalnik (angl. “Downloader”) je vrsta škodljive kode, katere namen je prenos tovora na sistem in zagon le-tega. Tovor je običajno …
Več

Policija v Mariboru aretirala spletne goljufe

Policija je 10.8. aretirala štiri romunske državljane, ki so pošiljali lažna sporočila v imenu bank na telefonske številke v Sloveniji. Novica podaja tudi pogled SI-CERT na potek incidenta.
Več