Skoči na vsebino

Vsaj preberite navodilo, predno odpošljete verižno pismo

Med uporabniki interneta že nekaj časa kroži verižno pismo z naslednjo vsebino:

Zdravo Moje ime je Teresa Fidalgo, danes je 26 let od moje smrti Če tega ne pošlješ 20 ljudem bom spala na tvoji strani od te noči za vedno Če ne verjameš vpiši moje ime v google in boš videl.

Več o verižnih pismih si lahko preberete v članku na spletni strani časnika Delo ali v tiskani izdaji tednika Nedelo, tokratno verižno pismo pa je zanimivo predvsem zato, ker prejemnike celo nagovarja, naj preverijo istovetnost preko spletnega iskalnika google.

Google kot prvi zadetek za iskalni niz “Teresa Fidalgo” vrne spletno stran wikipedije.

Iskalni rezultati za Teresa Fidalgo
Iskalni rezultati za Teresa Fidalgo

Tu lahko preberemo, da se ime pojavi v posnetku, ki ga snema potnik v avtomobilu. Posnetek naj bi prikazoval nesrečo s smrtnim izzidom, ki jo povzroči avtoštoparka z imenom Teresa Fidalgo. Ta naj bi po podatkih policije umra na istem kraju že leta 1983.

Najbolj zanimivo pri tem pa je, da v istem članku lahko najdemo tudi podatek, da gre za povsem izmišljeno zgodbo, kar naj bi potrdil tudi producent tega kratkega filma.

Izsek iz Wikipedije
Gre za izmišljeno zgodbo

Očitno nekateri uporabniki ne upoštevajo niti samih navodil v verižnem pismu, ampak slepo zaupajo napisanemu in sporočilo pošljejo naprej. Če ste tudi vi prejeli tako sporočilo, lahko pošiljatelja prijazno obvestite, naj drugič vsaj malce razmisli, predno tako pismo pošilje naprej. Tudi če to ni izrecno zapisano v samem sporočilu, ponavadi pomaga, da del besedila vpišete v spletni iskalnik. Na ta način se lahko zelo hitro ugotovi, ali je sporočilo verodostojno ali ne.

Tadej Hren

Preberite tudi

Konferenca o ozaveščanju o kibernetski varnosti

Agencija EU za kibernetsko varnost ENISA v partnerstvu s SI-CERT organizira prvo mednarodno konferenco o ozaveščanju o kibernetski varnosti. Dogodek bo potekal 27. novembra 2024, v Klubu Cankarjevega doma, s …
Več

Statistika SI-CERT za prvo polovico leta 2024

Za trend prve polovice 2024 smo izbrali ciljanje na mobilne naprave, najbolj očitno gre za lažna SMS sporočila (smishing) v imenu bank in dostavnih služb. Na te se usmerjajo tudi vedno bolj napredni trojanci za krajo podatkov za dostop do mobilnih denarnic.
Več

CrowdStrike izpad in posledice v Sloveniji

Ob pospešeni digitalizaciji različnih vidikov družbe postajamo vedno bolj odvisni od informacijskih sistemov. Kako odporni so le-ti na izpade?
Več