Skoči na vsebino

WordPress strežniki uporabljeni v DDoS napadih

WordPress spletišča so napadalci povezali v botnet omrežje in z njim izvajajo napade. Dostop so dobili z ugibanjem administratorskih gesel. Po prvih podatkih na SI-CERT v Sloveniji ni strežnikov, ki bi v napadih sodelovali.

90.000 zlorabljenih spletnih strežnikov z WordPress sistemom za upravljanje vsebin so napadalci povezali v močno omrežje – botnet, ki ga uporabljajo za izvajanje DDoS napadov (napadi z zavrnitvijo storitve, angl. “distributed denial-of-service”). Običajni botneti povezujejo okužene domače računalnike, a z uporabo strežnikov imajo napadalci na voljo večjo podatkovno pasovno širino.

Vdori v WordPress spletišča niso posledica programske ranljivosti, napadalci poskušajo pridobiti skrbniški dostop do WordPress platforme na strežniku z uporabo 1.000 pogostih gesel (t.i. napad s slovarjem). Po nepooblaščenem dostopu napadalci naložijo na strežnik svoje programske skripte, ki jim omogočajo izvedbo napadov in dostop do strežnika, tudi če se skrbniško geslo spremeni. Trenutno na SI-CERT nismo zaznali nobenega strežnika v Sloveniji, ki bi bil udeležen v napadih omenjenih napadih.

Upravljalcem spletnih mest svetujemo redno vzdrževanje in nadgradnje platform za upravljanje vsebin (CMS, Content Management System). Gesla naj bodo primerno dolga in sestavljena recimo iz več besed, povezanih z ločili in številkami.

Preberite tudi

Strah hitro zleze v kosti

Izkušnje stanovskih kolegov kažejo, da napadi onemogočanja na spletne strani državnih ustanov ne pojenjajo. Podobne napade lahko pričakujemo tudi v Sloveniji.
Več

Onemogočanje spletnega mesta predsednice Republike Slovenije

Danes popoldne, 27. marca 2024 okoli 15:30, je prišlo do onemogočanja spletnega mesta predsednice Republike Slovenije. Na dogodek so se takoj odzvale pristojne institucije. Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost …
Več

SI-CERT TZ015 / Analiza bančnega trojanca Anatsa za Android mobilne naprave

V analizo smo prejeli dve sumljivi aplikaciji za Android naprave. Izkazalo se je, da gre za virus vrste Anatsa.
Več