SI-CERT 2022-02 / MSDT Ranljivost (Microsoft Support Diagnostic Tool)
Sistemi Microsoft Windows vsebujejo ranljivost z oznako CVE-2022-30190, ki v določenih primerih napadalcem omogoča izvedbo poljubne kode. V času objave tega obvestila uradni popravki ranljivosti še niso na voljo, sama ranljivost pa se že izkorišča v napadih (t.i. 0-day ranljivost).
Več
SI-CERT 2022-01 / Kibernetski napadi, povezani z vojno v Ukrajini
Trenutno v Sloveniji ne zaznavamo aktivnosti, ki bi bile neposredno povezane z napadi v Ukrajini, vendar bomo na SI-CERT še naprej pozorni na nadaljnji razvoj situacije. Organizacijam in posameznikom podajamo osnovne napotke za zaščito.
Več
SI-CERT 2021-06 / Kritična ranljivost Java knjižnice Apache Log4j
V programski knjižnici Java logging library Log4j je bila odkrita kritična ranljivost, ki napadalcem omogoča izvajanje poljubne kode na sistemu
Več
Novice
Arhiv novicNajave phishing testiranj
Zakaj je pomembno, da izvajalci phishing testiranj le-te predhodno prijavijo na SI-CERT
Več
SI-CERT TZ012 / Analiza večstopenjske okužbe s trojanskim konjem Agent Tesla
Agent Tesla je trojanski konj za oddaljeni prevzem sistema (RAT, Remote-Access Trojan), ki se je prvič pojavil že leta 2014, prvo okužbo z njim pa na SI-CERT beležimo v letu 2019. Postopek okužbe se začne z Microsoft Office priponko, ki prispe po elektronski pošti. Proces okužbe vsebuje več stopenj.
Več
SI-CERT TZ011 / Napadi z izsiljevalskimi virusi
Do leta 2019 so bile žrtve vdorov izbrane naključno, v obdobju po tem pa so napadi bolj ciljani. Vektorja okužbe sta elektronsko sporočilo z zlonamerno priponko ali vdor skozi neustrezno zaščitene storitve za oddaljen dostop (Remote Desktop). Storilci izkoriščajo tudi nove ranljivosti, ki omogočajo nepooblaščen vstop v omrežje.
Več
Direktorska prevara - kako poteka?
Elektronsko sporočilo na prvi pogled izgleda, kot da ga je poslal direktor/ica, v njem pa sprašuje računovodstvo, ali lahko danes plačajo znesek v višini več 10.000 €.
Več na varninainternetu.si
Vse več spletnih goljufij pod krinko ugodnih kreditov
Na spletu so vse številčnejše ponudbe za ugodne kredite, ki pa vodijo v še večjo stisko in finančno škodo.
Več na varninainternetu.si
Virusi v priponkah
Za uspešen zagon virusov je pogosto potrebna interakcija samega uporabnika, zato je res pomembno, da pomislimo, preden odpremo priponko neznanega pošiljatelja.
Več na varninainternetu.si